Úvod » Parfémy podle složek » Ambra parfémy
Pojem „ambra“ bývá často zaměňován za pojem „ambergris“ (z francouzštiny „šedá ambra“).
Šedá ambra je živočišného původu. Na pohled se jedná o pevnou, voskovitou látku, která vzniká v trávicím traktu vorvaně obrovského.
Jedna z domněnek říká, že napomáhá k trávení krakatic. Existuje naopak hypotéza, že ostrý zobák zkonzumované krakatice usazený ve střevě velryby vede právě k ochranné produkci ambry. Někdy je vyloučena z těla vorvaně spolu s trusem a plave na hladině jako velký, šedočerný chomáč, nebo ji lze také nalézt jako usazeninu na skaliscích.
Čerstvá ambra nepříjemně zapáchá a pro výrobu parfémů je bezcenná. Jak stárne, její aroma se mění. Parfuméři ji rozpouští v lihu a někdy pracují s tinkturou starou až 60 let. Ambergris parfémům dodává živočišné, slané, mořské, senné nebo sladce tabákové aroma nebo není cítit vůbec a používá se jen jako fixátor. Šedá ambra je velmi drahá a proto se používá jen zřídka; bývá nahrazena tzv. ambreinou, která se získává z rostlin.
Ambra neboli jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 - 300 miliónů let. Tato míza vytékala v místě poškození stromu a chránila ho tak například proti plísním. Má zlatavou, žlutou, až nahnědlou barvu. Tekutá pryskyřice má silné, hřejivé a dřevité aroma.
Z jantaru, tedy ze zkamenělé pryskyřice, nelze vonnou esenci extrahovat.
které společně vystihují vůni tekuté pryskyřice a barvu jantaru.
V současné době se pro výrobu ambrové vůně používá labdanum, což je lepkavá hnědá pryskyřice získaná z rostlin Cistus ladanifer a Cistus creticus. Dalším zdrojem esencí pro ambrové vůně je tonka neboli tonkové boby. Jde o fermentovaná semena stromu slivoň slíva neboli slivoň obecná. Pro vytvoření ambrových tónů se také používají i další ingredience – peruánský balzám, tolu balzám, benzion, vanilka, mandle a tabák.
Parfémy obsahující Ambru můžete najít zde.